+421 944 738 100

10 prekvapivých faktov o vode

Voda, tekutina ktorej je všade dostatok a je úplne obyčajná. Otočíme kohútikom alebo páčkou a máme studenú, či teplú podľa toho ako nám to vyhovuje. Čo ak je to s tou vodou podobne ako so soľou v známej rozprávke Soľ nad zlato. My sme našli zopár faktov, ktoré potvrdzujú, že voda stojí za to.

1. Zo všetkej dostupnej vody na našej planéte tvorí pitná voda iba jedno percento.

2. My máme vody koľko sa nám len zachce a kedykoľvek ju potrebujeme. Existujú však miesta v Ázii a Afrike, kde ľudia musia prejsť v priemere 6 kilometrov, aby sa dostali k svojmu dennému prídelu vody.

3. V jednom spláchnutí toalety je spotrebovaných až 6 litrov vody. V prípade Slovenska ide o pitnú vodu.

4. 90 percent všetkej čerstvej vody je koncentrovaných na Antarktíde.

5. Až dve tretiny všetkej vody použitej v bežnej domácnosti sa minie v kúpeľni.

6. Horúca voda má nižšiu hmotnosť ako studená voda

7. Vo vesmíre sa nachádza voda a dokonca je v tekutom stave. Vodný rezervoár, ktorý poletuje vo veľmi vzdialenom vesmíre obsahuje o 140 triliónov krát viac vody ako všetky naše oceány dohromady.

8. Pijeme tú ístú vodu ako kráľovná Kleopatra. Pravdepodobnosť, že ktorákoľvek kvapka vody, ktorú vypijete obsahuje minimálne jednu molekulu vody, ktorú kedysi pila Kleopatra je 1. Čo je v podstate 100% istota.

9. Však ste si mysleli, že naše kosti sú z čistého vápnika? Nie je to pravda! Až 31% hustoty našich kostí tvorí voda.

10. Všetkého veľa škodí. Voda nie je žiadna výnimka. Ak vypijete príliš veľké množstvo vody v príliš krátkom čase, spôsobíte si otravu vodou. Tá môže v extrémnych prípadoch zapríčiniť smrť.