+421 944 738 100

5. tipov ako dostať zo šungitu maximum

Jednoduchý návod ako dostať so svojho filtra na vodu Šungit time maximálny úžitok.

Tento článok je pre všetkých, ktorí si šungit kúpili, pretože dostali chuť na ozaj čistú vodu. Je tiež pre všetkých, ktorí šungit dostali ako darček, pretože niekomu záleží na ich pitnom režime. Je to článok aj pre ľudí, ktorí uvažujú nad kúpou, pretože už šungit videli v lekárni, ale obávajú sa, že jeho používanie musí byť príliš zložité. Je to skrátka článok pre všetkých, ktorí chcú zo šungitu dostať maximálny účinok.

Šungit je prírodný poliminerál, ktorý funguje mimo iného ako filter na vodu. Použitie ja naozaj veľmi jednoduché. Vložíte šungit do nádoby, zalejete vodou, necháte odstáť najlepšie z večera do rána a potom už len pijete a dolievate. A tak stále dokola až pol roka bez prestávky.

Ako všetko, čo má riadne fungovať, aj šungit si zaslúži starostlivosť, aby vám dobre slúžil. Nech sa páči zopár základných rád, ako dostať z vašeho šungitu najlepší možný výkon:

  1. Pred prvým použitím ho poriadne opláchnite

V momente kedy si prinesiete svoj filter Šungit time domov má za sebou už celkom dlhú cestu. Najprv ho v lome v ruskej dedine Šunga vyťažili. Potom ho k nám na Slovensko museli dopraviť. Následne ho šikovné ruky z nášho tímu vytriedili a zablili do krabičiek. No a nakoniec ste si šungit kúpili v jednej z našich partnerských predajní alebo ste si ho objednali cez náš e-shop. Z toľkého cestovania a manipulovania môže byť taký šungit trochu zaprášený. Je to spôsobené tým, ako sa šungitové kamienky o seba v krabičke trú a obúchavajú. Preto je veľmi dôležité, aby ste šungit pred prvým použitím poriadne opláchli v cedníku pod tečúcou vodou. Stačí ho z krabičky vysypať do cedníku a v umývadle pod tečúcou vodou ho minútku dve “vysprchovať”. Keď už z cedníku bude tiecť iba priezračná voda je váš filter Šungit time pripravený na prvé použitie.

  1. Používajte vhodnú nádobu

Veľkou výhodou filtrov na vodu Šungit time je to, že neprodukujú takmer žiaden odpad. Na to, aby ste ho mohli používať nepotrebujete dokupovať žiadne ďalšie špeciálne fľaše alebo nádoby. Stačí vám akýkoľvek sklenený alebo keramický džbán či kanvica. Toto sú veci, ktoré sa nájdu naozaj v každej domácnosti a firme. Náročky spomíname iba sklenené alebo keramické nádoby, pretože šungitové filtre na vodu nemajú radi kovové nádoby. Mohli by s nimi nepekne zreagovať. Plastové nádoby by zase mohli zvnútra poškriabať a zničiť. Sú to predsa len kamene 🙂

  1. Pravidelne ho čistite

Rovnako ako pravidelne umývate ostatné kuchynské spotrebiče, riad a iných pomocníkov v domácnosti, aj šungit si zaslúži pravidelnú očistu. Je to dôležité, aby správne fungoval a vydržal vodu čistiť čo najdlhšie. Na čistenie šungitu nepotrebujete žiadne špeciálne prostriedky ani techniky. Jednoducho filtre na vodu raz za 14 dní vyberiete z nádoby. Poukladáte ich na pečiaci papier a na 10 minút ich vysušíte pri 100 stupňoch v kuchynskej rúre. Nikdy však nedávajte šungit do mikrovlnky – spôsobí tam presne to isté čo kovový príbor. V lete môžete pokojne šungit sušiť na slnku. Potrvá to však dlhšie než sa úplne vysuší.

  1. Zapíšte si kedy ste ho začali používať

Ako každý filter na svete aj Šungit time má svoju životnosť. Funguje ako absorbent, a teda sa časom naplní nečistotami, ktoré z vody odstraňuje a už nedokáže viac vodu čistiť. Hlavným znakom, že filter už nefunguje ako má je fakt, že sa vám v nádobe so šungitom začne usádzať vodný kameň. Môže sa tiež stať, že po dlhom čase používania sa na šungite vytvorí hnedý povlak, ktorý nezmizne ani po vysušení v rúre. Vtedy je čas filtre vymeniť za nové. Najjednoduchší spôsob ako zistiť kedy treba filtre vymeniť je urobiť si poznámku do kalendára. Zapíšte si dátum, kedy ste začali filtre používať a pol roka od toho dátumu je čas na výmenu. Testovali sme to a funguje to 😉

  1. Po pol roku ho nevyhadzujte

Teraz si možno poviete; čo iné so šungitom, ak nie vyhodiť, keď už nedokáže čistiť vodu? Šungit vodu nie len čistí, ale do nej dodáva aj stopové množstvo minerálov. Túto funkciu nestráca ani po pol roku, keď už nedokáže z vody odstraňovať nečistoty. Nechajte si “vypoužívaný” šungit napríklad pre svoje izbové kvety. Stačí ho zapichnúť do pôdy a nemusíte toľko hnojiť. Ďalšie využitie pre šungit nájdu ľudia, ktorí obľubujú rezané kvety. Nechajte šungit vo vode vo váze s kvetmi. Oveľa dlhšie vám rezané kvety vydržia čerstvé. Môžete tiež nahádzať šungit rybičkám do akvária. Bude im vodu jemne mineralizovať.