+421 944 738 100

Čo pijú naše deti.

Nápoje, ktoré si najradšej vyberajú deti na uhasenie smädu veľmi často ukrývajú

Mnoho detí má problémy s pitným režimom. Pijú málo a radšej si vyberú sladené nápoje s množstvom pridaných látok. Deti radšej pijú limonády, energetické nápoje, ale aj čokoládové mlieko, než vodu. Pozrime sa bližšie na zúbok obľúbeným nápojom našich najmenších.

Vďaka svojej kalorickej  hodnote a prekvapivým ingredienciám sa tieto tekuté pochúťky hravo vyrovnajú dezertom. Čo teda v skutočnosti naše deti pijú? Poďme sa pozrieť na 6 obľúbených detských nápojov kritickým očkom.

Príliš sladký čaj

Nesladené verzie čierneho, zeleného alebo bieleho čaju ponúkajú benefity ako sú antioxidanty, ktoré sú známe pre svoje protirakovinové účinky. Pravé čaje v sebe však skrývajú aj kofeín. Na to si treba dávať zvlášť pozor, najmä pri veľmi malých deťoch. Ďalším prekvapením, vo fľaši s ľadovým čajom, je cukor. Populárne značky ľadových čajov môžu obsahovať až 63 gramov pridaného cukru. Wow, to je takmer raz toľko, ako odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka. (svetová zdravotnícka organizácia uvádza ako odporúčanú dennú dávku cukru 35g pre dospelého).

Limonády

Sú sladké, návykové a väčšina zubárov ich zakazuje. Napriek tomu tvoria väčšinu pitného režimu mnohých detí. Vďaka takto nastavenému pitnému režimu z roka na rok stúpa v populácii obezita, diabetes a ďalšie zdravotné problémy. Čo sa za mladi naučia, to v dospelosti oľutujú, a preto majú deti, ktoré pijú limonády, v dospelosti problémy s udržaním normálnej hmotnosti. A bonus na záver: diétne limonády tiež vedú k priberaniu na hmotnosti…

Ovocné šťavy

Ovocie je dobré pre deti, ale ovocné nápoje nie. Ovocné nápoje často nie sú nič viac iba nesýtené limonády. Obsahujú veľmi málo vlákniny a nutričných hodnôt z pôvodného ovocia. Najmä ak sú označené ako džúsové koktaily, džúsom ochutené nápoje alebo džúsové nápoje. Sklameme vás, ale ani 100% džús nie je najvhodnejší nápoj pre deti. Obsahuje síce vitamíny a antioxidanty, ale jeden pohár môže obsahovať rovnako veľa cukru, ako čokoládová tyčinka. Ak si vaše dieťa svoj život bez džúsiku nevie predstaviť, zrieďte mu ho vždy s vodou. Zmiernite tak nežiadúce účinky kyselín na detské zuby.

Mlieko

Mlieko, by mohla byť pre deti dobrá voľba. Samozrejme pokiaľ je pasterizované. Surové (nepasterizované) mlieko môže do detského organizmu preniesť nebezpečné baktérie, ako napríklad E.coli alebo Listeria. Sójové mlieko zase obsahuje kyselinu fytovú, ktorá môže u detí spôsobiť problémy s rastom. Nemalo by sa to s ním preto preháňať. A tak sme sa dostali opäť ku kravskému mlieku. Berte ho však skôr ako potravinu, než ako nápoj. A ak už ho chcete zaradiť do pitného režimu, vyberajte vždy radšej plnotučné a nesladené 🙂

Izotonické nápoje

Sú určené pre športovcov. Pomáhajú im doplniť vypotené soli a minerály. Poskytujú im extra dávku energie v podobe extra dávky cukru. Vášmu dieťaťu môžu dopomôcť k extra kilám navyše a častejšej návšteve detskej ambulancie. Elektrolity, ktoré sa nachádzajú v nápojoch pre športovcov sú určené na konzumáciu po ťažkej fyzickej námahe. Bez problémov ich môžete dopriať tínedžerom, ktorí sa venujú behu alebo inému náročnému športu. Ak je vaše dieťa skôr sedavý tip, nezvyšujte jeho príjem cukru v podobe isotonických nápojov.

Ochutené vody

Voda je vždy dobrý nápad, však? Ak je trochu ochutená, o to radšej ju bude vaše dieťa piť. Ochutené vody často obsahujú skryté ingrediencie. Niektoré sú doplnené o vitamíny, ktoré by malo vaše dieťa dostávať z pestrej stravy, nie z fľaše. Väčšina živín, ako napríklad, vitamíny C a B sú z tela odplavené pomocou obličiek. Všetkého veľa škodí a rovnako je to aj s vitamínmi. Ak dávate vášmu dieťaťu pestrú a vyváženú stravu, nie je potrebné, aby pilo ochutené vody s obsahom vitamínov.

Ako zostaviť dieťaťu pitný režim?

Nie je to žiadna veda. Pri deťoch platí presne to isté, čo pri všetkých živých tvoroch na planéte. Základom zdravého pitného režimu by mala byť predovšetkým čistá voda.

Na zdravie!