+421 944 738 100

Plastová planéta

Denno denne nás bombardujú dobre mienené rady o tom, aký je pitný režim dôležitý pre udržanie zdravia. Pite viac vody! Automatickou reakciou väčšiny z nás je kúpa plastovej fľaše s minerálkou. Robíme to bez rozmýšľania, bez toho, aby sme si uvedomili, že nesieme v ruke ďalší zbytočný odpad.

V roku 1947 boli vôbec prvý krát v histórii komerčne vyrobené plastové fľaše. Skutočne masovo sa však začali používať až v 90. rokoch 20. storočia ako baliaci prostriedok v potravinárskom priemysle. Obľúbené boli a stále sú najmä vďaka svojej nízkej hmotnosti a cene. V snahe ušetriť, do plastových obalov balíme takmer všetko, bez ohľadu na to, či je to vhodné pre naše zdravie a životné prostredie.

Vďaka ľudskej posadnutosti plastom pláva vo svetových vodách niečo okolo 270 tisíc ton takéhoto odpadu. Ročná produkcia plastu dosiahne podľa odhadov  viac ako 400 miliónov ton v roku 2020. A v roku 2050 toto číslo narastie až na znepokojujúcich 700 miliónov ton. Pokiaľ ide o samotné PET fľaše, podľa organizácie Euromonitor International sa pred dekádou vyrobilo zhruba 300 miliárd fliaš za rok. Počas minulého roka už to bolo 480 miliárd fliaš. Veľmi znepokojujúce je, že najväčší výrobcovia PET fliaš využívajú na výrobu iba 6% recyklovaného materiálu.

Plasty sú skutočným enviromentálnym problémom.

Malé plastové častice, menšie ako jeden milimeter, sa dostávajú do zdrojov vody a následne cez potraviny sa vracajú do ľudských tiel. Výskum washingtonskej mimovládnej organizácie Orb Media ukázal, že mikroplasty sú v zdrojoch pitnej vody aj na Slovensku. Orb testoval vzorky zo 159 miest na piatich kontinentoch. Až 83 percent skúmaných vzoriek obsahovali mikroskopické plastové vlákna.

Existuje ešte cesta, ako sa zbaviť plastového zamorenia? 

Podľa poprednej odborníčky na produkciu umelých obalov Rosemary Downeyovej, šéfky oddelenia obalov v Euromonitore, sa vo svete PET fľaše najviac používajú na balenie pitnej vody. Dôvodom je urbanizácia a túžba po zdravom životnom štýle, obavy z kontaminácie podzemnej vody a nedôvera v kvalitu vody z kohútika. Riešením by mohlo byť začať každý sám od seba a vymeniť plastové fľaše za sklenené nádoby na vodu. Sladené nápoje vymeniť za čistú dokázateľne zdraviu prospešnú šungitovú vodu