+421 944 738 100

Šípky: drobné plody plné vitamínov.

Veľmi dostupná jesenná surovina, ktorá je plná vitamínov a telu prospešných látok. Také sú plody kríku šípkovej ruže. Pri zbere vás trochu potrápia tŕňmi, pri spracovaní tvrdosťou plodov, ale odmena príde, keď si vychutnáte prvý dúšok vlastného šípkového sirupu.

Počas jesene je ku nám príroda nesmierne štedrá. Všade okolo to hýri farbami a v ponuke je azda najväčší výber dobrôt. Toto obdobie je vhodné na to, aby sme svoje telo, a tiež špajzu naplnili pokladmi, ktoré nám pomôžu v zdraví prečkať celú zimu.

Vysoký pichľavý krík s drobnými krásne červenými plodmi. Už určite viete, že hovoríme o šípkovej ruži. Plody šípky, ktoré si na jeseň nazbierate, sa dajú používať čerstvé aj sušené.  Prirodzeným spôsobom vám pomôžu doplniť vitamín C a karotén. Okrem týchto zložiek šípky obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Plody šípovej ruže sú bohaté aj na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice.

Ako sa šípky používajú

Šípky sa v minulosti hojne využívali  v ľudovom liečiteľstve. Zúžitkovaná bola skoro celá rastlina: korene, plody – šípky, a niekde dokonca i hálky vznikajúce na listoch kríkov. Dodnes je veľmi obľúbený hlavne ružový olej vyrobený z kvetov, ktorý sa používa na výrobu mydiel a pridáva sa do parfumov.

V kuchyni sa veľmi darí plodom šípkovej ruže. Varí sa z nich obľúbený džem. Sušené sa používajú na prípravu čaju. My sme pre vás pripravili skvelý recept na prípravu domáceho šípkového sirupu.

Šípkový sirup

Budete potrebovať 1 kg zrelých šípok, 2 litre šungitovej vody a 1,5 kg krupicového cukru.

Šípky opláchnete v studenej vode a necháte ich odkvapkať, následne ich popučíte.

Zalejete litrom šungitovej vody a za stáleho miešania privediete k varu. Ďalších 10 minút varíte. Za horúca zmes precedíte cez husté a sterilné plátno.

Popučené šípky, ktoré vám zostali v plátne zalejete ďalším litrom šungitovej vody a znova varíte za stáleho miešania 10 minúť. Šťavu, ktorú ste takto získali tiež precedíte a zmiešate s prvou dávkou.

Teraz pridáte cukor. Tekutinu s cukrom miešate a mierne zahrievate až do rozpustenia pri teplote 80 – 90˚C.Maximálne 10 minút.

Ešte za tepla sirupom naplníte sterilné sklenené fľaše a dobre uzavriete. Skladujete na chladnom mieste.

Sirup môžete používať na prípravu limonád, dobre osvieži a povzbudí 🙂