+421 944 738 100

Šungit: hornina mimozemského pôvodu?

Netradičný názov, prekvapivá čierna farba. Výborné účinky v pôsobení s vodou, efektívne tieniace účinky voči elektrosmogu, žiadaná surovina pre výrobu kozmetiky a jediné nálezisko pravého šungitu na svete. Prečítajte si viac o vzniku tohto čierneho kameňa, azda mimozemského pôvodu.

Netradičný názov, prekvapivá čierna farba. Výborné účinky v pôsobení s vodou, efektívne tieniace účinky voči elektrosmogu, žiadaná surovina pre výrobu kozmetiky a jediné nálezisko pravého šungitu na svete. Prečítajte si viac o vzniku tohto čierneho kameňa, azda mimozemského pôvodu.

Pravý šungit pochádza z dediny Šunga

Šungit je polyminerálna uhlíková hornina, svojim vzhľadom pripomínajúca čierne uhlie. Jej zloženie a štruktúra sú však odlišné. Pravý šungit sa ťaží na jedinom mieste na svete. Týmto miestom je ruská dedina Šunga, ktorá leží v oblasti Karélia na severozápade Ruska. Na jej počesť bola hornina po tejto dedine pomenovaná. Šungit vyťažený na tomto mieste je jediný, ktorý obsahuje relevantný podiel molekúl fullerénu. Práve vďaka schopnostiam týchto molekúl vykazuje efektívne účinky napríklad v úprave vody. A práve objav týchto molekúl získal v roku 1996 Nobelovu cenu, čím sa šungit dostal do pozornosti vedeckej obce po celom svete.

Ako vznikol šungit?

Pôvod tejto horniny je však aj vo vedeckej obci stále otvorenou témou .Na základe známych poznatkov je najfrekventovanejšia verzia jeho mimozemského pôvodu. Prečo? Molekuly fullerénu sú mimoriadne účinné a vo veľkom synteticky vyrábané v laboratóriu. Nikde na planéte sa fullerény nenachádzajú v prirodzenom stave. Fullerény boli objavené a namerané iba v niektorých meteoritoch, ktoré dopadli na Zem. Šungit je jediná hornina na svete s ich relevantným obsahom. A práve tieto súvislosti hovoria za predpoklad, že šungit vznikol dopadom meteoritu, na ktorom začal proces uhoľnatenia. Vek, čiže vznik šungitu sa predpokladá na 2mil. rokov.

Šungit a jeho hodnota

Šungit je žiadaným a účinným artiklom. Je predmetom ďalších a ďalších výskumov, ktorých pozitívne výsledky neprestávajú prekvapovať a nachádzajú pre šungit stále ďalšie využitie. Ak si uvedomíme, že sa jedná o jediné nálezisko, môžeme iba predpokladať, ako dlho jeho zásoby vydržia a ako sa bude jeho cena v budúcnosti vyvíjať.

Šungit a jemu podobné napodobneniny

Tak ako to vo svete chodí, žiadaný tovar je vždy cieľom napodobňovania. Tomuto nemilému trendu sa nevyhol ani šungit. V predaji nájdete mnoho napodobnenín, vzhľadom pripomínajúcich túto výnimočnú horninu. Zväčša sa jedná o rôzne grafity, alebo tzv.“mexický šungit“, ktorého hodnoty fullerénov sú minimálne. Pokiaľ vás šungit zaujal a chcete mať istotu o jeho pravosti, navštívte náš e-shop.