Ludské telo obsahuje približne 70% vody, ktorá sa podieľa na prísune živín do buniek, ale aj na odvádzaní nečistôt z tela – potením, vylučovaním, dokonca aj dýchaním. Ak vodu do tela nedopĺňame správnym pitným režimom, môže nám jej nedostatok spôsobiť viacero ťažkostí
Chronická dehydratácia
Spotreba vody organizmu je rôzna u detí a dospelých, dôležité sú aj faktory ako okolitá teplota či fyzická aktivita. Ak naše telo trpí nedostatkom vody, hovoríme o dehydratácii. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že dehydratácia je spojená s pocitom smädu. Ten sa však nie vždy dostaví, medzi najčastejšie príznaky dehydratácie patria únava, znížená pozornosť a výkonnosť. Ak sa tieto príznaky podcenia a nezačneme ich riešiť, náš organizmus sa stáva chronicky dehydrovaný, čo môže spôsobiť bolesti hlavy, podráždenosť, problémy s tlakom, žalúdočné a tráviace ťažkosti, infekcie močových ciest, predčasné starnutie či prekyslenie organizmu.
Hlad je prezlečený smäd
Všetci sme už aspoň raz počuli porekadlo Hlad je prezlečený smäd. Prejedanie sa je taktiež jedným z príznakov dehydratácie – telo sa snaží kompenzovať nedostatok tekutín z potravy bohatej na vodu. Po každom jedle je dobré dať si pohár vody, čím predchádzame dehydratácii, ale aj zaženieme pocit ďalšieho hladu. Pohár vody pred jedlom nám naplní žalúdok vodou, takže jedlo rýchlo nezhltneme a tým sa vyhneme pocitu ťažkého žalúdku.
Nie je voda ako voda
Pitný režim by mal byť pravidelný a samozrejme aj kvalitný. Sladené nápoje sú síce chutné, ale do tela nám privádzajú priveľa cukru. Kofeínové nápoje nás zase môžu dehydrovať. V našom osobnom nápojovom lístku by mala prevažovať voda, ktorá je čistá, bez chuti a bez zápachu. Presne takú vodu získame pri jej vzájomnom pôsobení so šungitom – obohatenú o minerály a stopové prvky, ktoré lepšie hydratujú telo.