Začnite s prevenciou a starostlivosťou o pleť voči akné včas. Akné je prirodzenou súčasťou vývoja organizmu, je prirodzené ako všetky zmeny, ktoré v organizme nastávajú. Napriek tomu, jeho priebeh dokážeme ovplyvniť tak, aby bolo možné aj počas puberty sa cítiť vo svojej koži dobre.
Že problémy s akné patria k puberte? Že akné treba vydržať a o pár rokov bude všetko fajn? Nebrať si to osobne? Že s akné bojuje 85% mladistvých? Áno, tieto fakty sú pravdivé, ale dôležitá správa je, že akné sa dá účinne ošetriť, aj skrátiť zápalový proces. Vyhnúť sa jazvám a cítiť sa dobre je možné.
Akné sa týka každého mladistvého. Ako a prečo vzniká akné v puberte?
Naše vlasové korienky vyrastajú z malých vačkov umiestnených pod kožou, nazývaných vlasové folikuly. Všade okolo sú umiestnené žľazy, ktoré produkujú maz. Ich úloha je dôležitá, udržať naše vlasy a pokožku krásne a vláčne. V detstve sú tieto žľazy veľmi malé, prebúdzajú sa až v puberte. U dievčat aj chlapcov prichádza obdobie hormonálnych zmien. Rastú kosti, svaly, nastáva obdobie zvýšenej produkcie androgénov. Tieto špecifické zlúčeniny sú dôležité pre vznik známych a dôležitých hormónov testosterón a ženský estrogén, ktoré ovplyvňujú správne fungovanie organizmu na viacerých úrovniach. Práve v pokožke stimulujú tieto androgény tvorbu mazu v žľazách. Začína obdobie mastnej pokožky, či častejšie mastiacich sa vlasov. Mazové žľazy to s tvorbou mazu v puberte preháňajú. Potrebujú sa vyvinúť a ustáliť sa.
Hodina zrodenia prvého úhora.
Súčasťou tohto procesu je vznik zrohovatenej pokožky. Pokrýva vrchnú vrstvu pokožky tváre. Netvorí sa len tak, jej úlohou je vystlať miesta, odkiaľ vytekajú mazové žľazy. Ak je vnútorná produkcia mazu vysoká, zlepia sa bunky s mazom a tento vyúsťovací kanál spoločne zalepia, čím maz už ďalej nevyteká. Tento moment je hodinou zrodenia sa úhora. Pokiaľ je tento vyúsťovací kanálik otvorený, rozpoznáme ho ako čierny fľak, či bodku. Čierna bodka vzniká preto, že tento otvorený vyúsťovací kanálik je vyplnený melanínom. Je to pigment, ktorý farbí našu pleť či vlasy. Ak však ostane vyusťovací kanálik zatvorený, rastie úhor pod pokožkou ďalej. Tieto podmienky sú mimoriadne živné pre v skutku nevinnú akné baktériu Propionibacterium acnes. Táto akné baktéria žije v mazových žľazách, živý sa mazom a sama produkuje látky, ktoré spôsobujú zápalové procesy. A tak vzniká pravé, zápalové, červené, bolestivé a rozšírené akné.
Cítiť sa dobre vo svojej koži je možné aj v puberte.
Na úvod zlá správa: Akné v puberte nie je možné liečiť. Patrí k zdravému hormonálnemu vývoju. Dobrá správa: Výsledky správnej starostlivosti sú enormné. Správnou starostlivosťou je možné výrazne skrátiť zápalové procesy, urýchliť regeneráciu poškodených tkanív, upokojiť a v neposlednom rade dôkladne vyčistiť. Pri pravidelnej, primeranej starostlivosti, dokážeme akné ukludniť a držať na hranici nevyhnutného minima.
Správny výber kozmetiky pri boji s akné. Exkluzívne šungitové mydlo, domáci lekár pre zápalovú pokožku.
Pravidelné čistenie pleti správnym kozmetickým prípravkom, stoji pri boji s akné na prvom mieste. Exkluzívne šungitové mydlo, na báze olejov, dokáže efektívne odstrániť prebytočnú mastnotu pleti. Jemným peelingom odstráni zrohovatenú pokožku, ktorá upcháva mazové kanáliky. Výnimočné zloženie vzácnych olejov, dodá pokožke potrebné vitamíny. Ricínový olej, ktorý je dôležitou zložkou exkluzívneho šungitového mydla skracuje zápalové procesy a upokojuje. Vďaka šungitovému púdru pôsobí baktericídne. Toto šungitové mydlo však pokožku nezaťažuje. Neobsahuje žiadne chemické zložky. Všetky informácie o dostupnosti a zložení šungitového mydla nájdete tu.
Začnite s prevenciou a starostlivosťou o pleť voči akné včas. Akné je prirodzenou súčasťou vývoja organizmu, je prirodzené ako všetky zmeny, ktoré v organizme nastávajú. Napriek tomu, jeho priebeh dokážeme ovplyvniť tak, aby bolo možné aj počas puberty sa cítiť vo svojej koži dobre.