+421 944 738 100

„Naším snom bolo, aby sa šungit predával v každej lekárni“

Plynie už tretí rok, od kedy Janka Šedivá a Ľubka Gáliková prepadli čaru šungitu až tak, že ho priniesli na Slovensko a dostali do kaviarničiek, lekární či bio obchodov a naučili piť Slovákov „živú vodu z vodovodu“.

Prečo práve šungit? Ako vás to napadlo?

Najskôr sme prepadli čaru kameňov ako takých, zistili sme, že kvalita kameňov na Slovensku je nízka a začali sme za nimi cestovať.  Vtedy sme objavili horninu – šungit,  ktorá má jedinečné vlastnosti, nazývame ich forenzné – testovateľné vlastnosti. Rozhodli sme sa,  že ho privezieme na Slovensko ako samostatnú produktovú radu, pravý, certifikovaný šungit, určený pre úpravu vody.  Šungit sme stretli napríklad v detskom kútiku v Rakúsku  a tam vznikla tá otázka, že prečo vlastne pijú vodu so šungitom. Keď sme pátrali ďalej v literatúre, prišli sme na to, že princíp, na ktorom šungit pracuje, molekuly fullernénu, boli ocenené Nobelovou cenou a to nás veľmi chytilo. Začali sme to vedecky testovať. Ukázalo sa, že voda je skutočnosti kvalitnejšia, tak sme sa tomu začali venovať naplno.  Naša vízia, možno taká „dievčenská“ bolo dostať túto horninu do lekárni ako  prvý kameň, ktorý sa tam bude predávať. A aj sa nám to podarilo.

Ako reagovali ľudia na začiatku? Neboli tam pochybnosti? Predsa, šungit je čierna hornina?

Bolo to veľmi zaujímavé priniesť nový produkt na trh, ktorý nebol v povedomí ľudí. Šungit má čierny povrch, ku ktorému každý zaujme nejaké stanovisko. Spočiatku tu  boli  2 tábory. Jedny hovorili: „Wow, čierne vo vode,  dajte mi napiť a druhá skupina ľudí, ktorí krútili hlavou, toto sa má piť, niečo čierne vo vode? S týmto sme mali spojených veľmi veľa situácií. Navštevovali sme veľa podujatí a vďaka osvete, ktorú sme robili a stále robíme, ako aj  s odstupom času, vzišli pozitívne skúsenosti užívateľov a pozitívny ohlas na šungit aj v súvislosti s trendom čiernej kozmetiky. Šungitu veľmi pomohlo aj to,  že skutočne zlepšuje kvalitu vody, ale hlavne chuť vody. Keď ľudia ochutnali vodu, tak povedali, že je ľahšia, lepšie sa pije, nemali pocit ťažkého žalúdku.  Tí, čo ju dlhodobo pijú, tak sú ju nevedeli vynachváliť. Voda presvedčila a presviedča chuťou.

Okrem šungitu do vody ste sa zamerali aj na iné šungit produkty

Šungit je hornina, ktorá sa ťaží v Rusku, v oblasti Karélia. Má rôznorodé využitie vďaka svojim vlastnostiam.  Napríklad vo vode. Tu je však dôležité podotknúť, že treba rozlišovať, ktorá šarža je na ktoré využitie určená.  Šungit sa používa  napríklad v stavebníctve, odráža a tieni frekvencie elektrosmogu. Pozitívne pôsobí pri všetkých výškach vĺn. Tiež má antibakteriálne, či baktericídne účinky. „Ja napríklad veľmi milujem naše šungitové mydlo, je to môj srdcový produkt. Na pleti vidím, že to skracuje zápalové procesy, pretože mám problémovú pleť. Obsahuje bambusové maslo, ricínový olej, …“ (Ľubka)  . Šungit má teda veľký priestor aj v kozmetike, preto budeme koncom roka uvádzať novú kozmetiku a bude to čierne prekvapenie J  Veľa tínedžerov, aj ľudia so psoriázou vyhľadáva šungit mydlo. Aj mužom pomáha proti zapaľovaniu pokožky po holení.  Koža je krajšia a bezproblémová.

Kde získavate inšpiráciu pre ďalšie šungit produkty?

Šungit si vytvára tú cestu sám, lebo je čierny. Skúšame šungit, testujeme v iných produktoch a keď je taký dobrý ako mydlo, tak ideme  na trh. Šungitová kozmetika ako taká je dostupná. Dôvod, prečo sme sa rozhodli vyrábať našu kozmetiku bol, že tie, čo boli na trhu boli viac chemické ako prírodné a podiel šungitu tam kolísali.

Šungit je dôležitá zložka, ale našim cieľom bolo vytvoriť kozmetiku, ktorá bude prírodná a v jednej harmónii.

Čomu sa venujete vo voľnom čase?

Ja budujem ešte šperkársku značku gohi. Mňa baví samotná výroba šperkov. Od Septembra ešte nastupujem na šperkársku školu odbor zlatníctvo, pretože chcem robiť krásny sofistikovaný šperk a na to mi už nestačí technológia. Chcem si kúpiť pec a taviť striebro :D. Toto mne ide v hlave počas celého voľného času. Tiež sa s manželom chystáme na rozrastanie rodiny o nového člena. Keď sa na to takto pozriem samé nové krásne veci, snáď to s láskou a energiou všetko úspešne zvládneme. Ale veľmi rada spím a mám rada svojich priateľov a rodinu, takže na nich si tiež rada nájdem čas.

 

Janka Šedivá –  Nie som veľmi na stereotyp, preto často mením aktivity týkajúce sa môjho voľného času. Vždy v závislosti od ročného obdobia a okolnosti. Mám rada šport, seba rozvoj, som spoločenský typ, rada cestujem a objavujem. V tomto duchu sa odvíja aj môj voľný čas. Väčšinu svojho dospelého života podnikám, takže svoje nasadenie a energiu investujem do viacerých projektov. Mám rada aktivity, ktoré majú prospech pre verejnosť a myšlienku zlepšovania okolitého sveta, niekedy som asi až priveľký idealista (smiech).

Už 10 rokov zastrešujeme spolu s mojim otcom detský a juniorsky golf na Slovensku. Organizujeme sériu turnajov pre deti od 6 do 18 rokov s akreditáciou na majstrovstvá Európy a sveta, organizujeme detské tábory a podujatia zamerané na golf a rodinu. Preto napríklad aj počas leta, veľa svojho takpovediac voľného času trávim v spoločností tých najmenších, na golfových ihriskách.

Ľubka Gáliková

Moja práca pred podnikaním bola väčšinou veľmi hektická a veľa som cestovala. Pracovala som v televízii, aj v eventovke. Už 10 rokov som stále na pol ceste do Prahy. Asi mi to bolo súdené byť stále na cestách. Našťastie mi to život uľahčil a zobrala som si muža z Brna, ciže o polovicu bližšie.

Vyštudovala som pedagogickú školu. S Jankou sme najprv chceli organizovať pre obchodné centrá detské podujatia. Myslím, že obe máme výborné organizačné schopnosti, takže zopár sa nám ich aj podarilo uskutočniť, ale nakoniec nás kamene pritiahli k sebe. Keď som začala podnikať,  cítila som, že mi chýbajú teoretické znalosti, a tak som si popri podnikaní urobila aj vysokú školu –  odbor marketing. Myslím, si, že to bol výborný ťah, pretože to,  čo som sa učila v škole som sa snažila rovno aplikovať už v tom čase na ŠUNGIT TIME.  A kombinácia nás dvoch, školy a tvrdej práce priniesli ovocie.“